Yunus Emre Enstitüsü, kültürel diplomasi alanındaki akademik birikimini ve uygulama tecrübelerini paylaşmak ve Türkiye’nin kültürel diplomasi potansiyelini geliştirmek amacıyla bir eğitim programı düzenliyor. Enstitü bünyesinde 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren Kültürel Diplomasi Akademisi tarafından gerçekleştirilen Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı, Türkiye’nin kültürel diplomasi üzerine düzenlenen geniş katılımlı ilk eğitim programıdır.

Seminer, söyleşi, panel, atölye ve birçok yenilikçi eğitim odaklı etkinliklerle zenginleştirilmiş olan 3 ay süreli program İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı kapsamında katılımcılar; Türkiye’nin kültürel diplomasi pratiğini inceleyerek Türkiye’ye özgü entelektüel arka planın kültürel diplomasimize yansımalarını değerlendirecek; kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, uluslararası ilişkiler alanlarında en yetkin isimlerden temel kavramları ve güncel uygulamaları öğrenecek, ufuk açan tartışmalara katılacak, ulusal ve uluslararası proje tasarımı, geliştirme ve uygulama süreçlerini inceleme imkânı bulacaklardır.

Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı 3 ay süreyle, her hafta Cumartesi günleri 10.00 – 18.00 ve Pazar günleri 10.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Eğitim programı dâhilinde yapılacak atölye çalışmalarında katılımcılar öğrendiklerini uygulama ve projeye dönüştürme imkânı bulacaktır. Ayrıca destekleyici etkinliklerle katılımcılar farklı uygulamaları gözlemleyerek değerlendirme yapabileceklerdir.

Eğitime devamlılık şartını sağlayan ve eğitim boyunca verilecek yükümlülükleri yerine getiren tüm katılımcılara sertifika verilecektir. Eğitim süresince seminerlerde, atölyelerde ve destekleyici etkinliklerde gösterilen başarı ve etkin katılım ile programın sonunda yapılacak sınavların sonuçları eğitim puanlarına yansıyacak; yüksek başarı gösteren katılımcılar Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisi tarafından gerçekleştirilecek olan Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programının bir sonraki saha uygulaması aşamasına başvurmaya hak kazanacaklardır.